Dijital mikserler için uzaktan kumanda yazılımı
Studio Kiwi Müzik yapımcısı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

İnternette Online Radyo Dinleme’nin Popülaritesi Artıyor

İnternetten canlı ve online radyo dinleme alışkanlığı gittikçe artıyor. 80’li yıllara ait hit müzikleri dinlemek için bizi takip edin. En iyi 80’ler… En iyi hit müzik kanalları. Online radyolar, 80’li yılların nostalji müziklerini dinlemeye imkan sunan site. KLAS RADiO – The Best Of 80’s…

Ülkemizde radyo dinleme alışkanlığı aslında 1950’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bundan 50-60 sene önce tek toplu iletişim aracı olarak kullanılan radyolar bu dönemden itibaren sürekli olarak insanların yaşantısında önemli bir paya sahip olmuşlar. Ajansların dinlenmesi, dünya ve ülke gündeminden haberlerin takip edilmesi başta olmak üzere müzik ve sanat gibi pek çok amaca hizmet eden radyolar günümüzde ise eskiye nazaran çok daha evrensel bir sektör haline gelmiş durumdadır.

Radyolarla ilgili olarak sanılanın aksine en büyük yanılgı ise, teknolojinin gelişmesi, televizyon, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin hayatımıza girmesi ile radyoların eski önemini kaybettiği şeklindedir. Fakat buradaki en büyük yanılgı, biraz önce saydığımız teknolojik aletlerin radyo dinlemek için de kullanılabiliyor olmasıdır. Bu durumda radyo dinleyici kitlesinin ciddi oranda artması ile sonuçlanan bir zincirleme etkisi yaratmaktadır. Kısacası günümüzde eskiye oranla çok daha geniş bir kitle radyo dinlemeyi aktif bir şekilde hayata geçirmektedir.

Günümüzde hem sektörel olarak hem de dinleyici kitlesi bakımından böylesi başarılıların elde edilmesinin temelinde kaliteli ve profesyonel yayıncılık yapan radyo istasyonları bulunmaktadır. Kalite arttıkça dinleyici kitlesi de artmış ve günümüzdeki konuma ulaşılmıştır. Her geçen gün daha fazla sayıda radyo kanalı faaliyete geçiyor ve dinleyici kitlesinin çeşitlenmesi adına önemli işlerin altına imza atıyorlar. Radyoların sayısının artması kaliteyi düşürüyor gibi görünse de genel olarak dinleyici kitlelerin arttığını söylemek yerinde olacaktır.

KLAS RADiO - The Best Of 80's

‘Canlı Radyo Dinle’ seçeneği sunan internet siteleri ise sektöre farklı bir soluk getirmektedir. Maalesef radyo kanallarının karasal yayın üzerinden tüm ülkeyi kapsayan bir yayın ağı oluşturması oldukça zor ve bir o kadar da maliyetli bir iştir. Bu noktadaki açık ise internet sayesinde kapatılmaktadır. İnternet bağlantısının olmadığı bir mecra kalmadığını düşünecek olursak, radyo ve hatta TV kanallarının ulaşmadığı bir yer kalmadığı gerçeğini kabul etmek lazımdır. Radyo kanallarının da internet sitelerine koydukları canlı radyo dinle seçeneği, online bir şekilde radyonun yayınlarını dinlemenize olanak sağlamaktadır.

KLAS RADiO - The Best Of 80's

Radyoculuk sektöründeki pasta her geçen gün biraz daha büyüyor. Pastanın bu kadar büyümesi ise kendi payına düşeni almak isteyenleri bu sektöre çekiyor. Bu sayede her geçen gün yeni radyo kanalları sektöre dahil olarak yeni bir soluk ve renk katmaya devam ediyor. Eskiye nazaran çok daha fazla sayıda radyonun olması, dinleyici kitlesinin kendi zevkine uygun bir radyo dinlemek gibi avantajlara sahip olması anlamına gelmektedir. Geçmişten günümüze popülerliğini kaybetmeyen, köklü ve tecrübe sahibi radyoların yanına genç, dinamik isimlerin eklemesi ile ortaya çıkan mozaik, sektörün günümüzde geldiği son noktayı temsil etmektedir. Dinleyiciye ulaştırılan müzik türlerinin farklılaşıp çeşitlenmesi ile birlikte herkesin kendi tarzına uygun bir yayın akışı bulabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Sektör her geçen gün biraz daha fazla gelişiyor ve bu ivmenin devam etmesi halinde önümüzdeki yıllarda çok daha başarılı işlerin altına imza atılacağını söylemek mümkün olacaktır. Günümüzde ise dünyaca ünlü isimleri ülkemize getirmeyi başaran radyo istasyonları gelecekle ilgili daha pozitif bir düşünce tarzına bürünmemizi sağlıyor.

Radyoyla kalın…

FacebookTwitterGoogle+Share
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir